Detské centrum Strančice je špecializované zariadenie s ambulantnou a pobytovou časťou. Poskytuje služby rodinám s hendikepovanými deťmi od narodenia do 3-6 rokov a má niekoľko sociálnych lôžok pre staršie deti.
Stacionárne pobyty detí možno dohodnúť v akejkoľvek dĺžke (denné, týždenné, mesačné, úľavové pobyty aj celoročné umiestnenie). Ponúka akékoľvek konzultácie detského lekára, psychológa, fyzioterapeuta, špeciálneho pedagóga a sociálnej pracovníčky. Služby sú určené predovšetkým pre deti s veľmi vážnym zdravotným postihnutím, ktoré vyžaduje ošetrovateľskú starostlivosť. Viac informácií o zariadení nájdete na jeho internetovej stránke.
Kontaktná osoba
Mgr. Pavla Rojová, fyzioterapeut
Mgr. Jitka Jiříková, špeciálny pedagóg
Mgr. Libuše Bumbálková, asistent pedagóga
E-mail: pavla.rojova@post.cz
Snoezelen miestnosť
V detskom centre je od roku 2009 zriadená biela multisenzorická miestnosť.
Vybavenie miestnosti
- vodná posteľ
- vodný stĺp
- zrkadlá
- svetelné vlákna
- projektor
- obrázkové kotúče – tropickí vtáci, pri mori, prírodné tvary, planéty, motýle, tropické ryby, senzorický, vesmírny rituál, hlbočina, džungľa…
- svetelný strop
- audiosystém
- aromadifuzér
- šamanský bubon
- Orffove nástroje
- plyšové hračky
- hebké vankúše
- veľké lopty, malé loptičky
- dataprojektor s počítačom
- terapeutické svetelné vlákna
- zrkadlová guľa
- projektor hviezdne nebo
- projektor s gélovými kotúčmi
- drobné svetelné pomôcky
Klienti
Deti s mentálnym, telesným, zrakovým, sluchovým alebo kombinovaným postihnutím, poruchou autistického spektra, špecifickými vývojovými poruchami učenia, poruchami správania alebo psychiatrickou diagnózou. Pracujeme tiež s deťmi bez postihnutia.
Využívanie Snoezelenu
V miestnosti realizujeme individuálne i skupinové pobyty. Využívame metódu ako voľnočasovú aktivitu, terapeutický i pedagogický prístup. Snoezelen využívame s cieľom stimulovať zmyslové vnímanie, rozvíjať motoriku, kognitívne a komunikačné schopnosti, podporiť samostatnosť a interakciu s prostredím. Snoezelen tiež umožňuje klientom relaxovať a uvoľniť sa, pomáha im rozvíjať tvorivosť a fantáziu a prispieva k znižovaniu miery agresívneho a autoagresívneho správania, znižuje hladinu úzkosti u nepokojných detí, podporuje relaxáciu (uvoľnenie) spazmov u detí s DMO, odľahčuje napätie dieťaťa stresovaného kolektívom umiestnených detí. V multisenzorickej miestnosti okrem metódy Snoezelen realizujeme tiež bazálnu stimuláciu, aromaterapiu, muzikoterapiu a fyzioterapiu.