Domov sociálnych služieb je denným a pobytovým zariadením pre deti a dospelých s mentálnym postihnutím. Od roku 2012 je zároveň aj špecializovaným zariadením pre osoby s poruchou autistického spektra.
Súčasťou domova je aj Regionálne centrum autizmu, ktoré poskytuje diferenciálnu a vývinovú diagnostiku, terapeuticko-diagnostické pobyty, sociálne poradenstvo, logopedickú starostlivosť a iné služby pre osoby s poruchou autistického spektra. Domov sociálnych služieb prevádzkuje aj dve Zariadenia podporovaného bývania, jedno je určené pre ľudí s mentálnym postihnutím, druhé pre osoby s duševnými poruchami a poruchami správania. Viac informácií nájdete na internetovej stránke zariadenia.
Kontaktná osoba
Mgr. Jana Čajágiová, vedúca úseku diagnostiky a autizmu
E-mail: autisti@dsspkm.sk
Multisenzorické miestnosti
V DSS profesora Karola Matulaya sú zriadené tri multisenzorické miestnosti – dve majú charakter bielej miestnosti, tretia je hrová miestnosť.
Vybavenie bielej miestnosti
- vodná posteľ
- bublinkový valec
- zrkadlo
- optické vlákna
- projektor
- zrkadlová guľa s reflektorom
- hojdací oblúk
- masážne kreslo
- CD prehrávač
- vonná lampa
Vybavenie relaxačnej miestnosti
- bublinkový valec
- základňa pre bublinkový valec
- zrkadlo
- projektor vodných efektov
- zrkadlová guľa s reflektorom
- mäkké vaky na sedenie a ležanie
- hojdací oblúk
- štrbinový bubon
- kožušina
- CD prehrávač
- vonná lampa
Vybavenie hrovej miestnosti
- guľôčkový bazén s mäkkými schodíkmi
- tunel – mačka
- rovnovážny hríb
- hojdačka
- závesné kreslo
- penové zvieratká
- penové geometrické tvary
- priehľadná lopta s guľočkami
- lopty
Klienti
Klientmi zariadenia sú deti a dospelí s mentálnym postihnutím rôzneho stupňa, s viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra, so špecifickými vývinovými poruchami učenia, s poruchami správania a s psychiatrickou diagnózou.
Využívanie Snoezelenu
Metódu Snoezelen využívame približne od roku 2001. Pri práci v Snoezelen miestnosti využívame individuálny spôsob práce s klientom pri stimulácii komunikácie a skupinový spôsob práce pri rozvoji sociálnych hier a interakcií. Snoezelen nám pomáha zlepšovať koncentráciu a pozornosť, rozvíjať zdieľanú pozornosť a radosť. Motivuje deti ku komentovaniu, žiadaniu a nadväzovaniu očného kontaktu. Tiež prispieva k znižovaniu agresivity. Okrem metódy Snoezelen v multisenzorických miestnostiach realizujeme bazálnu stimuláciu, muzikoterapiu a aromaterapiu. Snoezelen tiež slúži našim zamestnancom na relaxáciu a odpočinok.