Skip to main content

Zmyslová stimulácia u ľudí s Alzheimerovou chorobou a demenciou

Článok prináša užitočné tipy na stimuláciu zmyslov u klientov s Alzheimerovou chorobou a inými typmi demencie. Vyberá jednoduché, ale účinné činnosti pre aktiváciu zraku, sluchu, hmatu, čuchu, chuti, ktoré môžete realizovať v Snoezelen miestnosti aj v bežnom prostredí.

Je preukázané, že zmyslová stimulácia u ľudí s Alzheimerovou chorobou a ďalšími formami demencie znižuje rozrušenie a nepokoj, a tiež zlepšuje spánok. Tieto symptómy sú veľmi bežné u väčšiny typov demencie a aj u ľudí s Alzheimerovou chorobou; z tohto dôvodu zmyslová stimulácia znamená zlepšenie kvality života pre pacienta rovnako ako aj pre jeho opatrovateľa.

Za zmyslovú stimuláciu môžeme celkom jednoducho považovať čokoľvek, čo stimuluje jeden z našich piatich zmyslov. Z objektov nájdených okolo domu je veľmi jednoduché vytvoriť nekonečné možnosti stimulácie niektorého alebo všetkých zmyslov. Tiež nezabúdajte, že veci, ktoré nám všetkým prinášajú potešenie – hudba a výtvarné umenie, dobré filmy a zábavný vtip či príbeh – poskytujú potešenie aj ľuďom s demenciou.

Stimulácia zraku

Zrak je náš najdôležitejší zmysel, získavame cez neho najviac informácií a poskytuje nám najširší záber možností stimulácie.

Vizuálna stimulácia u pacientov s Alzheimerovou chorobou môže zahŕňať svetlo, farbu, tvar či pohyb, alebo kombináciu týchto prvkov. Jemné svetlá, kaleidoskopy, farebné maľby, prírodopisné filmy, blikajúce vianočné stromčeky, krásny západ slnka: to všetko sú príklady vizuálnej stimulácie. Niektoré zrakové podnety môžu navyše stimulovať pamäť: západ slnka môže pacientovi pripomenúť spomienku na podobný západ slnka v jeho minulosti. Klasická maľba môže pripomenúť návštevu v múzeu alebo semináre umenia z vysokej školy.

Svetlo pre stimuláciu zraku

Základnou formou stimulácie zraku u ľudí s Alzheimerovou chorobou a demenciou je svetelná terapia. Je úplne pasívna, ale môže byť efektívna pre zlepšenie spánku a nálady, predovšetkým v zime. Nie každý má prístup k svetlu tak jasnému, ako je potrebné, preto dajte pacientovi toľko príležitostí byť na priamom slnečnom svetle, ako je len možné.

Ďalšie zdroje svetla, najmä ak sa pohybujú alebo menia farbu, poskytujú odlišný typ vizuálnej stimulácie. Vyvarujte sa príliš jasných svetiel a svetiel, ktoré sa hýbu alebo blikajú prirýchlo, pretože môžu spôsobiť zmätenie a prestimulovanie.

Nezabudnite na prirodzené svetlo. Užitočné môžu byť jasné objekty, ktoré visia v okne alebo vonku a odrážajú slnečné lúče; sklenené drobnosti, ktoré farbia slnečné svetlo a prepúšťajú ho; zrkadlá, ktoré odrážajú prichádzajúce svetlo a rozjasňujú miestnosť – všetky tieto prvky rozširujú stimulačné možnosti prostredia.

Filmy a videá pre pacientov s Alzheimerovou chorobou

Rôzne typy filmov a videí poskytujú sluchovú a zároveň vizuálnu stimuláciu. Ale účelom filmov je zabávať. Zábava je rozptýlením, ktoré všetci potrebujeme a užívame si ho, vrátane tých z nás, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou.

Ľudia s demenciou rýchlo strácajú schopnosť sledovať zápletku. Staršie filmy sú dobrou voľbou, keďže majú často jednoduchú zápletku. Ak si pacient užil film v minulosti, pravdepodobne si naň do určitej miery spomenie. Nechajte ho pomôcť vám s výberom večernej zábavy.

Dobrou alternatívou k celovečerným filmom sú prírodopisné dokumenty. Mnohé sú vizuálne ohromujúce a obsahujú minimum príbehu. Prírodné témy potešia takmer každého a sú vizuálne stimulujúce. Vo všeobecnosti sú výborne ozvučené, niekedy známou hudbou, niekedy hudbou vytvorenou špeciálne pre film. Ďalšou zaujímavou črtou pre toto publikum je fakt, že tieto videá nemusia byť pozreté počas jediného sedenia, nevyžadujú celú pozornosť a môžu slúžiť ako vhodná téma pre konverzáciu a socializáciu.

Výzdoba pre pacientov s Alzheimerovou chorobou

Všetci sa snažíme vytvoriť pre nás vizuálne stimulujúce prostredie. Často však zanedbávame výzdobu pre pacienta, ktorý má Alzheimerovu chorobu/demenciu. Použite nápady prezentované na našej webstránke, aby ste mu vytvorili stimulujúce, zábavné a aktívne životné prostredie.

Zvuková stimulácia

Naše uši nám poskytujú druhý najsilnejší zdroj zmyslovej stimulácie. Naše oči nám dovoľujú vychutnať si maľby Rembrandta a sochy Michelangela. Naše uši nám dovoľujú zdieľať génia Mozarta a Beethovena či zobúdzať sa pri symfónii vtákov za jarného rána.

Pre ľudí s Alzheimerovou chorobou a demenciou je zvuková stimulácia efektívna na zlepšenie nálady, relaxáciu a poznávanie rovnako ako pre hocikoho iného. Upokojujúce účinky hudby sú dobre známe. Farmári hrajú hudbu kravám a kravy produkujú viac mlieka lepšej kvality. Vďaka hudbe sú rastliny väčšie a zdravšie. Hudba prospieva všetkému živému vrátane ľudí.

A nielen hudba prospieva pacientom s demenciou (a tiež hocikomu inému). Zvuk vody, či už bublajúceho potoka alebo umelého vodopádu, je pre uši tým, čím je táborák pre oči. Obe sú fascinujúce a upokojujúce rovnako ako zvuk dobre naladeného zvonu alebo veternej zvonkohry.

Zvuky pre myseľ a mozog

Prirodzené zvuky sú pravdepodobne na náladu a meditáciu najlepšie. Jemný dážď alebo vietor v korunách smrekov môžu fungovať priam zázračne. Na stimulovanie mysle je pravdepodobne lepšia Mozartova symfónia. A hudba, ktorú si pacient s Alzheimerovou chorobou vychutnával, keď bol mladší, je najlepšia na stimuláciu spomínania. Preto je dôležitá rôznorodosť zvukovej stimulácie.

Zvuky nemusia byť príjemné alebo melodické, aby boli efektívne. Hrkálky a rôzne perkusné hudobné nástroje sú tiež vhodné, najmä vtedy, ak na nich hrá samotný pacient s Alzheimerovou chorobou. Fyzická aktivita a stimulácia počúvaním a sledovaním rytmu pridávajú ďalšie roviny k pasívnej stimulácii sluchu. Dokázaný je dokonca aj pozitívny účinok “bieleho šumu” na zlepšenie pamäti pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Možnosti použitia zvukovej stimulácie

Zvukovú stimuláciu možno použiť rôznymi spôsobmi a s rôznymi efektmi.

Reminiscenčná hudobná terapia

Z rádia zaznie stará pesnička, ktorú ste počúvali na strednej škole a zrazu ste späť v čase a prechádzate sa s vašou láskou zo strednej; možno smerujete na piatkovú tancovačku alebo na futbal. Život je zrazu krásny, ako to pri spomínaní býva. Veď viete, aké to je, keď vám pamäť poštuchne nejaká stará pieseň. Rovnaké je to u ľudí s Alzheimerovou chorobou. Známa hudba stimuluje na viacerých úrovniach a je silnou a dôležitou súčasťou reminiscenčnej terapie.

Spoluúčasť pacienta na hudbe a rytme

Ak pacient hrá na hudobnom nástroji, nechajte ho užívať si to čo najdlhšie. Zvuky produkované elektronickým klavírom môžu byť pre nich príjemné aj keď netvoria rozpoznateľné melódie. Spievanie je zábava a môže stimulovať pamäť (pozri odstavec nižšie). Spievanie je zábavné, ak niekto spevom pacienta vedie, ale môže fungovať aj s hudobnou nahrávkou. Pri rytmických sedeniach môžete za pomoci bubnov, hrkálok, zvoncov, válch, paličiek, atď. sprevádzať spev, hudobné nahrávky alebo napodobňovať “lídra”. Tieto perkusné nástroje môžete objaviť v domácnosti alebo ich môžete vyrobiť z bežných predmetov. Fľaša naplnená fazuľami alebo štrkom sa stane hrkálkou, plechovka od kávy zase bubnom. Z krabice od ovsených vločiek môže byť bubon s odlišným zvukom.

Spievanie s dobrovodom

Veľa ľudí s Alzheimerovou chorobou si zapamätá texty piesní a užíva si spev dlho potom, ako prídu o iné komunikačné schopnosti a spomienky.

Zvuky v pozadí a biely šum

Stimulujúci zvuk a hudba hrajúca v pozadí, keď sa vykonávajú ďalšie aktivity, zlepšujú náladu a dokonca i pamäť ľudí so všetkými formami demencie. Týmto zvukom v pozadí môže byť reminiscenčná hudba, klasická hudba, zvuky prírody alebo stolová fontánka či vodopád. K dispozícii máte veľa nahrávok prirodzených zvukov, nahrávky zvukov oceánu, vodopádov, vtáčieho spevu alebo dažďa. Tieto nahrávky okolitých zvukov veľmi dobre napomáhajú spánku a uvoľneniu.

Cvičenie s hudbou

Použite hudbu ako doprovod k cvičeniu alebo pohybu, ako by ste ju použili na hodine aerobiku, alebo na povzbudenie pacientov k tancu. V skupine je tanec sociálnou aktivitou, ktorá je zároveň cvičením a môže zahŕňať dotyky. Fyzické cvičenie a spomínanie sú dva silné nástroje pre prácu s Alzheimerovou chorobou a ich kombinácia bezpochyby vyústi do radostnej aktivity. Melódie veľkých skupín a klasické hudobné rytmy pacienti rozpoznajú a nabudí ich to k pohybu. Toto prirodzené spojenie medzi hudbou a pohybom je dôvodom, prečo na väčšine tréningových videí sprevádzajú cvičenie hudobné stopy.  

Stimulácia chuti

Chuť je v mnohých ohľadoch najpríjemnejší z našich zmyslov; veľa závisí aj od toho, koľko dôrazu človek kladie na jedlo a jedenie. Chuť je veľmi tesne naviazaná na arómu a môže viesť k rozpamätaniu. Obľúbené jedlo alebo chod, ktorý pacient nemal dlhý čas, môže uvoľniť záplavu spomienok.

Bohužiaľ, naše zmysly vekom slabnú. V mnohých prípadoch je to u chuti pravdivejšie než u iných zmyslov. To neznamená, že náš pacient s Alzheimerovou chorobou nebude mať prospech z vystavenia chuťovej stimulácii, ale jedlá a nápoje výraznej chuti budú prospešnejšie ako jedlá s jemnou chuťou. Uchovávajte výber bylinkových a ochutených čajov. Buďte v kuchyni kreatívni a ponúknite rozmanité chute. Veď napokon, korenie je rozmanitosťou života!

Návrhy na stimuláciu chuti

V kuchyni je mnoho vecí, ktoré môžete použiť na stimuláciu chuťových pohárikov, keďže chuť je takmer vždy spojená s jedením. Nezabudnite sa orientovať na silné (ale nie nepríjemné) chute. Bylina sladkého drievka má napríklad silnejšiu chuť ako petržlen. Hríby restované v červenom víne majú výraznejšiu chuť než restované na oleji či masle.

„Čaj“

Má v súčasnom používaní dva významy. Je to tradičný nápoj (horúci alebo ľadový), vyrobený z listov jednej alebo viacerých druhov čajovej rastliny Camellia sinensis. Pri výrobe bieleho čaju, zeleného čaju, čierneho čaju a oolong čaju sa listy spracovávajú odlišne. Ďalšia varianta, nazvaná kukicha, je varená z vetvičiek a stopiek čajovej rastliny. Každý z týchto druhov má zreteľnú chuť a môže byť zábavné urobiť si ochutnávku s rozpoznávaním chutí. Kvôli výhode sociálnej interakcie je vhodné urobiť to v malej skupinke, ktorá sa stretne „na čaji“.

V poslednej dobe sa pod pojmom čaj označuje nápoj vyrobený namočením časti alebo častí rastliny do horúcej vody. Tými časťami môžu byť listy, kôra, koreň, stonka, ovocie, bobule, kvety alebo ich kombinácia; tieto bylinné čaje môžu byť podávané studené alebo horúce. Výsledkom je takmer nekonečná rozmanitosť chutí a vôní pre stimuláciu zmyslov; teplota môže navyše poslúžiť na hmatové rozlišovanie. Mnohým bylinám a rastlinám sa pripisujú liečivé vlastnosti. Buďte opatrní, nakoľko niektoré bylinné lieky sú silné a ďalšie môžu zle reagovať s liečivami, ktoré užíva pacient s demenciou. Na druhej strane, bylinné čaje a čajové mixy, ktoré sú predávané v obchodoch so zdravou výživou a supermarketoch, sú s najväčšou pravdepodobnosťou bezpečné pre všeobecné použitie.

Korenia a príchute

Vo väčšine kuchýň sa do jedla hojne pridávajú korenia, bylinky a výťažky (vanilka, mäta, atď.), ktoré jedlu dodávajú zaujímavosť a rôznorodosť. Namiesto bravčových kotliet podávajte bravčové kotlety s rozmarínom a cesnakom. Nasypte trochu čerstvého či sušeného tymianu na vajíčka len tak, pre zmenu. Upečte keksíky a urobte sladkosti s využitím mäty a ďalších výrazných príchutí. Pri výrobe navyše krásne rozvoniate celý dom (stimulácia čuchu).

Jedlo ako chuť

Dnes máte k dispozícii mnoho potravín, ktoré neboli dostupné, keď bol váš pacient s Alzheimerovou chorobou mladší. Napríklad plody exotického ovocia ako kiwi alebo karambola sú lahodne sladké a zároveň aj príjemné na pohľad. Rukola sa používa v Stredomorí po stáročia, ale u nás je ešte stále relatívne neznáma. Ochutí šalát silnou korenistou chuťou a je výborná s chudým hovädzím mäsom.

Experimentujte s novými jedlami, receptami a novými nápojmi rovnako ako by ste to urobili pri malých deťoch. Podobne ako deti ani váš pacient s Alzheimerovou chorobou si neobľúbi všetko, čo uvaríte, ale pravdepodobne si každý nájde niekoľko nových obľúbených jedál.

Čuchová stimulácia

Niektoré z našich najsilnejších spomienok a asociácií spúšťa aróma. Vôňa, ktorú si spájate s udalosťou alebo momentom v minulosti, vás často prenesie do tohto momentu. Môže však urobiť oveľa viac, než len rozhýbať pamäť. Pamäť však povzbudzuje a všetko, čo dokáže obnoviť spomienky by malo byť dennou súčasťou života človeka s demenciou.

Aromaterapia

Korene aromaterapie siahajú stáročia dozadu, ale metódy extrahovania esenciálnych olejov sú oveľa mladšie. Rôznym olejom sa pripisujú rôzne liečivé účinky. Tie, ktoré vykazujú sľubné výsledky pri terapii Alzheimerovej choroby, zahŕňajú:

Levanduľa

Jedna zo základných aróm, ktoré sa najčastejšie používajú pri študovaní účinkov aromaterapie na Alzheimerovu chorobu. Tradične sa levanduľa považuje za upokojujúcu a vhodnú na vyrovnanie silných emócií. Tiež pôsobí antidepresívne a je využívaná pri nespavosti. Použite ju večer na podporu dobrého spánku.

Medovka lekárska

Ďalší esenciálny olej, ktorý sa skúma v spojitosti s Alzheimerovou chorobou a demenciou. Pomáha upokojiť a uvoľniť sa. Prospieva tiež tým, ktorí trpia úzkosťou a nespavosťou.

Mäta

Je používaná na stimulovanie mysle a upokojenie psychiky. Hovorí sa, že napravuje roztržitosť. Čo môže byť lepšie? Podajte ráno na “naštartovanie” pacienta a stimulovanie apetítu.

Rozmarín

Je stimulujúci a povznášajúci. Stimuluje telo aj myseľ.

Toto je len niekoľko esenciálnych olejov, ktoré môžu byť účinné u ľudí s Alzheimerovou chorobou. Jeden so stimulačnými vlastnosťami a jeden s upokojujúcimi účinkami budú dobrým základom. Pozorujte, ako bude váš pacient reagovať. Pamätajte, že dobrý čuch nie je na aromaterapiu potrebný. Nie je to aróma, ktorá je užitočná. Esenciálne oleje sú účinné dokonca aj po absorbovaní pokožkou.

Ďalšie formy aromaterapie

Použitie esenciálnych olejov nie je jediný spôsob, z ktorého môže mať pacient s demenciou čuchový benefit. Vôňa čerstvého chleba alebo koláčikov plniaca dom inšpiruje spomienky v takmer každom z nás, bez ohľadu na to, či človek dokáže tieto spomienky verbalizovať alebo nie. Dym z táboráku, vôňa rozkvitnutých čerešní, vôňa vianočných jedál, špeciálny parfum či kolínska: tieto arómy dozaista každého prenesú niekam do minulosti.

Vonné sviečky a kadidlá sú ľahkou cestou, ako priniesť vône do životného priestoru. Kadidlo poskytuje silnú arómu, a preto je obzvlášť vhodné, keď má človek oslabený čuch. So sviečkami a kadidlami však buďte opatrní. Nenechajte človeka s demenciou samotného s otvoreným plameňom ani so zapálenou vonnou tyčinkou. Nádoby s aromatickými zmesami a voňavé mydlá a krémy vnášajú do prostredia ďalšie vône. A nezabudnite priniesť aj vône prírody. Kvety by mali by byť súčasťou domácej výzdoby vždy, keď je to možné.

Stimulácia hmatu

Všetko čoho sa dá dotknúť a všetko, čo sa môže dotknúť nás, môže byť stimulujúce. Každý pevný objekt má textúru, teplotu, tvar. V kolekcii môžete mať loptičky hladké alebo drsné, tvrdé či mäkké, chlpaté alebo nie. Hmat zahŕňa tiež rozlišovanie a rozpoznanie teploty, bolesti a pozície tela (propriocepcia).

Pasívna hmatová stimulácia

Skoro každý môže urobiť masáž, možno nie ako vyučený profesionál, ale dosť dobre na zmenu. A masáž nemusí byť celotelová. Masáž rúk a nôh môže priniesť radosť, masáž krku a ramien je zase viac uvoľňujúca.

Ak ste niekedy boli na profesionálnej masáži, terapeut pravdepodobne použil masážny olej (ak nie, veľmi to odporúčame). Olej zabezpečuje lubrikáciu, nevyhnutnú pre masáž a môže byť aj aromatizovaný. Toto pridá masáži ďalší rozmer: aromaterapiu. Napríklad levanduľový a medovkový olej majú blahodarné účinky na ľudí s Alzheimerovou chorobou.

Aktívna hmatová stimulácia

Zoznam vecí, ktoré môžeme použiť na hmatovú stimuláciu u ľudí s Alzheimerovou chorobou, je takmer nekonečný. Každej “veci”, každého objektu v našom svete sa môžeme v určitých medziach dotknúť. Počas prechádzky v lese zistíme, že kôra je na každom strome odlišná. Niektorá, ako kôra orechovca, je drsná, iná oveľa hladšia, zvlášť kôra mladších stromov. Všetky majú určitú textúru.

Nielen povrch poskytuje hmatovú stimuláciu. Aj teplota sa rozlišuje použitím hmatu. Mokré či suché je hmatová dichotómia. Tiež pocit lepkavosti sa rozlišuje hmatom.

Návrhy aktivít pre hmatovú stimuláciu pacientov s Alzheimerovou chorobou

Virtuálne prostredia: Väčšina z nás nemôže zobrať pacientov s Alzheimerovou chorobou na prechádzku do lesa. Nanajvýš tak môžeme urobiť občas, robiť tak denne alebo týždenne však nie je reálne. Môžeme však priniesť kúsok lesa k pacientovi. Úlomok kôry má rovnaké hmatové vlastnosti, či sa nachádza na strome alebo nie. Po kúsku machu rastúcom v nádobe sa síce nedá chodiť, ale jeho jemnosť môže pacient oceniť. Na jar a v lete sú listy zelené, jemné a pružné. Neskôr sa stanú krehkými a nakoniec sa rozdrobia v dlani. Alebo šišky a žalude. Obe majú rôzne tvary, veľkosti a výraznú textúru. Nie je ťažké vytvoriť ani virtuálnu pláž či pobrežie. Vysypte trochu piesku na dno plytkej krabice. Na jeho povrch položte morské lastúry, kamene, vysušenú hviezdicu, vysušené riasy alebo čokoľvek, čo môžete nájsť na pláži. Potom nechajte pacienta objavovať rukami. Na zdokonalenie ilúzie pustite do pozadia vhodné video alebo zvukovú nahrávku. Tak bude pacient môcť počuť alebo aj vidieť vlny narážajúce na pobrežie a škrekot hlučných čajok.

Lopty môžu mať rôzne veľkosti a povrchy. Mnohé sa dajú stlačiť. Ďalšie sa rozsvecujú alebo pri údere vydávajú rôzne zvuky. Zbierka lôpt môže poskytnúť priestor pre objavovanie. Alebo, ak máte vzťah k ručným prácam, vyrobte kolekciu vreciek s fazuľou z rôznych materiálov, napr. saténu, menčestru, umelej kožušiny, džínsoviny, atď.

Začnite zbierať predmety, ktoré môžu poskytnúť hmatovú stimuláciu. Objekty do kolekcie môžete nájsť takmer všade, ale musíte poznať svojho pacienta. Niektorí ľudia v neskorších štádiách Alzheimerovej choroby si veci dávajú veci do úst ako deti. Dozerajte na nich alebo vyraďte menšie objekty, ktoré by pacient mohol hrýzť, zo zbierky.

Tipy na zaujímavé materiály:

  • brúsny papier – dostupný v širokej ponuke zrnitosti,
  • malé vzorky kobercov a látok,
  • šišky, žalude a ďalšie veci z prírody,
  • broskyňové kôstky, tekvice, avokáda, pomaranče, kiwi a ďalšie jedlá s výraznou textúrou,
  • kúsky keramiky a kamennej dlažby (samozrejme bez ostrých hrán).

 

Pôvodný text dostupný na: http://www.best-alzheimers-products.com/sensory-stimulation-for-alzheimer’s.html

Preklad: Peter Herka

Zdroj ilustračného obrázku: www.snoezelen.info